2017 1A/2A WOMEN'S GOLF FINAL RESULTS (PLAIN TEXT)

2017 NCHSAA Women's 1A/2A Golf State Championship
Final Results
Longleaf G&CC
Tuesday, October 24, 2017

TEAM COMPETITION

Place Team Score
1 Currituck County 273-278--551 (+119)
2 Mount Airy 283-297--580 (+148)
3 West Davidson 292-289-581 (+149)
4 East Wilkes 302-292--592 (+162)
5 Highland Tech 307-300--607 (+175)
6 Ledford Senior 311-306--617 (+185)
7 Maiden 312-307--619 (+187)
8 Hendersonville 324-330--654 (+222)
9 Falls Lake Academy 371-359--730 (+298)

INDIVIDUAL COMPETITION

Place Competitor Score
1 Katherine Schuster, First Flight 70-74--144  (Even)
2 Mallory Fobes, Forbush 78-76--154  (+10)
3 Bailee Twiford, Currituck County 75-82--157  (+13)
4 Alexis Jarrell, Community School of Davidson 82-77--159  (+15)
5 Grace Jones, Hayesville 83-78--161  (+17)
6 Claire Patrick, South Granville 83-84--167  (+23)
T7 Olivia Sharpe, West Davidson 86-83--169  (+25)
T7 Alyssa Cox, Mt. Airy 82-87--169  (+25)
T7 Ellie Martin, Murphy 83-86--169  (+25)
T10 Angela Morando, Croatan 88-82--170  (+26)
T10 Hailey Braajas, Ledford Senior 89-81--170  (+26)
12 Kayla Yang, Maiden 88-83--171  (+27)
T13 Emma Reid, Hendersonville 86-87--173  (+29)
T13 Ava Tharpe, East Wilkes 87-86--173  (+29)
15 Mackensi Vincent, River Mill Academy 84-90--174  (+30)
16 Evin Flinchum, NCSSM 87-90--177  (+33)
17 Lauren Denhard, Gray Stone Day 88-90--178  (+34)
18 Maci Beaver, Roanoke Rapids 83-96--179  (+35)
19 Annika Kuleba, Gray Stone Day 91-92--183  (+39)
T20 Sophia Laliberte, East Lincoln 94-90--184  (+40)
T20 Camryn Lamp, Newton-Conover 93-91--184  (+40)
T20 Isabella Dyson, Community School of Davidson 96-88--184  (+40)
T23 Tori Smith, Mount Pleasant 94-94--188  (+44)
T23 Payton Newsome, Pine Lake Prep 89-99--188  (+44)
T25 Rachel Fenner, South Stokes 88-101--189  (+45)
T25 Lauren Hackler, Ledford Senior 97-92--189  (+45)
T27 Ainslee Conrad, West Davidson 93-97--190  (+46)
T27 Gracie Church, Hibriten 98-92--190  (+46)
T29 Brittney Tyndall, Currituck County 98-94--192  (+48)
T29 Ellie Kidd, Surry Central 94-98--192  (+48)
T29 Hunter Tharpe, East Wilkes 100-92--192  (+48)
32 Leann Crotts, East Gaston 95-100--195  (+51)
T33 Georgia Dawson, West Craven 99-97--196  (+52)
T33 Davis Walker, Hibriten 100-96--196  (+52)
T33 Grace Smith, Highland Tech 101-95--196  (+52)
36 Anna Teer Barringer, Voyager Academy 100-97--197  (+53)
T37 Maddie Hunt, Providence Grove 102-96--198  (+54)
T37 Morgan Loftin, Fred T. Foard 97-101--198  (+54)
T37 Kayla Forest, Pine Lake Prep 99-99--198  (+54)
40 Makayla Ward, Central Davidson 102-97--199  (+55)
41 Ashley Lowry, Highland Tech 99-101--200  (+56)
42 Sarah Conley, Currituck County 100-102--202  (+58)
T43 Molly Messenheimer, Patton 97-107--204  (+60)
T43 Madison Broom, Smoky Mountain 99-105--204  (+60)
T43 Mattie Noonkester, Mt. Airy 95-109--204  (+60)
46 Ellie Pittman, Avery County 96-109--205  (+61)
47 Taylor Longmire, Bunn 100-106--206  (+62)
T48 Bailey Flippin, Mt. Airy 106-101--207  (+63)
T48 Sarah Godwin, Beddingfield 97-110--207  (+63)
T48 Karli Ann Jump, Oak Grove 105-102--207  (+63)
T51 Madison Bowman, East Surry 101-107--208  (+64)
T51 Abbie Daquila, Mount Pleasant 105-103--208  (+64)
T53 Casey Mitchell, Princeton 106-104--210  (+66)
T53 Caroline Baker, North Johnston 101-109--210  (+66)
55 Rebecca Hester, Highland Tech 107-104--211  (+67)
T56 Kristen Fox, East Davidson 113-99--212  (+68)
T56 Grace Tobias, Carrboro 102-110--212  (+68)
58 Beth Vaught, Falls Lake Academy 112-101--213  (+69)
T59 Savannah Atkins, Surry Central 100-114--214  (+70)
T59 Jala Stamey, Hayesville 109-105--214  (+70)
T61 Paige Angel, Mountain Heritage 107-109--216  (+72)
T61 Kaitlyn Eisenhardt, Pisgah 110-106--216  (+72)
63 Eden Sparks, Hendersonville 107-110--217  (+73)
64 Madison Osborne, Ashe County 113-105--218  (+74)
65 Alex Grant, Maiden 110-109--219  (+75)
66 Bailey Mock, Murphy 104-116--220  (+76)
T67 Lexie Clontz, West Davidson 113-109--222  (+78)
T67 Olivia Pepin, Central Academy 117-105--222  (+78)
69 Ashley Longbottom, Oak Grove 107-116--223  (+79)
70 McKenna Mitchell, Newton-Conover 112-112--224  (+80)
T71 Sara Howard, Maiden 114-115--229  (+85)
T71 Sarah Spicer, East Wilkes 115-114--229  (+85)
73 Sara Vaught, Falls Lake Academy 125-109--234  (+90)
74 Millie Bumgarner, Avery County 127-111--238  (+94)
75 Ellie Chung, East Burke 129-113--242  (+98)
76 Allie May, Ledford Senior 125-133--258  (+114)
77 Lauren Singleton, Hendersonville 131-133--264  (+120)
78 Morgan Oakley, Falls Lake Academy 134-149--283  (+139)