2017 Individual Wrestling 4A Consolation Quarterfinal Round Results

2017 NCHSAA Individual Wrestling State Championship

Greensboro Coliseum - Greensboro, N.C.

4A Consolation Quarterfinal Round Results (Agate)

4A 106 – Consolation Quarterfinals

Chance Kilcrease (Southern Alamance, 35-7) won by decision over Abdiel Anorve-perez (Glenn, 48-5) (Dec 11-4)
Kevin Wanovich (Jack Britt, 32-8) won by major decision over Will Dudley (New Bern, 40-17) (MD 10-0)
Josh Wilson (Southeast Guilford, 43-9) won by decision over Alec Montoya (Apex Friendship, 41-8) (Dec 7-3)
Kaleb Queen (South Caldwell, 48-4) won by decision over Timothy Miller (Laney, 34-11) (Dec 2-1)

4A 113 – Consolation Quarterfinals

Daniel Curvin (Lake Norman, 36-10) won by decision over Seth Thomas (Laney, 28-16) (Dec 7-3)
Isaac Shaw (Mooresville, 46-4) won by decision over Logan Maher (Middle Creek, 50-6) (Dec 4-2)
William Adame (Ashley, 35-5) won by fall over Gabe Baragona (Apex, 28-12) (Fall 0:52)
Hunter Smith (Davie County, 46-6) won by major decision over Robbie Snyder (Providence, 24-9) (MD 10-2)

4A 120 – Consolation Quarterfinals

Benjamin Derose (Sanderson, 14-9) won by decision over Jason Brewster (Middle Creek, 41-13) (Dec 7-3)
Mckray Mundy (Southern Alamance, 38-8) won by tech fall over Ethan Mendel (Cary, 40-12) (TF-1.5 5:00 (16-0))
Dallas Wilson (Cape Fear, 41-9) won by fall over Daniel Meyers (Holly Springs, 39-11) (Fall 4:56)
Esco Walker (Hopewell, 43-1) won by tech fall over Darrin Akers (New Bern, 40-12) (TF-1.5 3:10 (16-0))

4A 126 – Consolation Quarterfinals

Xavier Williamson (Southern Alamance, 37-4) won by decision over Preston Broadus (West Forsyth, 53-8) (Dec 7-1)
Faris Busisou (Athens Drive, 21-7) won by decision over Ayush Patel (Wake Forest, 47-7) (Dec 5-2)
Miles Grier (Ben L. Smith, 51-5) won by fall over Milton Jackson (Mallard Creek, 43-13) (Fall 0:20)
Chris Kelly (Lumberton, 42-6) won by major decision over Matthew Mims (Rolesville, 28-6) (MD 16-5)

4A 132 – Consolation Quarterfinals

Dan Mills (Leesville Road, 54-3) won by major decision over Logan Perentis (Holly Springs, 41-7) (MD 12-2)
Nick Perrelli (Lake Norman, 41-9) won by decision over Nic Valdespino (Broughton, 29-7) (Dec 6-0)
Noah Jacobs (Riverside-Durham, 42-7) won by decision over Caide Smith (Sanderson, 25-13) (Dec 10-3)
Josh Scott (Ben L. Smith, 51-5) won by decision over Nukwan Fair (East Mecklenburg, 20-7) (Dec 8-3)

4A 138 – Consolation Quarterfinals

Jamal Brannon (Glenn, 34-9) won by decision over Will Allen (Davie County, 45-13) (Dec 7-2)
Deondra James (Clayton, 34-9) won by decision over Asante Boler (Riverside-Durham, 34-11) (Dec 3-0)
Cedric Boyd (New Bern, 27-6) won by decision over Sam Russ (Hough, 31-17) (Dec 9-4)
Isaac Byers (Mooresville, 55-7) won by decision over Daniel Cruz (A.L. Brown, 27-15) (Dec 7-0)

4A 145 – Consolation Quarterfinals

Jevon Boozer (West Forsyth, 49-7) won by decision over Joshua Crihfield (Z.B. Vance, 39-14) (Dec 3-2)
Ben Ham (Ragsdale, 44-8) won by decision over Austin Nalley (Laney, 23-10) (Dec 6-3)
Austin Unger (Pinecrest, 46-11) won by decision over Jacob Phillips (McDowell, 44-14) (Dec 11-6)
Delante Robinson (Cary, 42-2) won by fall over Kai Lee (Middle Creek, 36-20) (Fall 4:57)

4A 152 – Consolation Quarterfinals

Sheriff Njie (Heritage, 44-7) won by decision over Oscar Ybarra (Pinecrest, 41-10) (Dec 8-4)
Jarod Ruffing (D.H. Conley, 45-3) won by decision over Hunter Strickland (Davie County, 27-8) (Dec 9-4)
Joey Mcmahon (Apex, 35-10) won by decision over Cael Willis (Laney, 39-12) (Dec 4-3)
MItchell Newell (Hough, 37-10) won by decision over Jacob Blackman (Northwest Guilford, 40-7) (Dec 3-1)

4A 160 – Consolation Quarterfinals

Tazmon Wilson (Glenn, 31-10) won by fall over Daniel Goke (Page, 16-9) (Fall 2:21)
Jake Reid (Providence, 47-8) won by decision over Caleaf Jones (Berry Academy, 24-7) (Dec 6-3)
Hunter Yost (Holly Springs, 40-10) won by decision over Tyrique Ramon (Southwest Guilford, 36-8) (Dec 9-2)
Jack Nealy (Butler, 23-5) won by fall over Will Herbert (Pinecrest, 36-11) (Fall 3:35)

4A 170 – Consolation Quarterfinals

Chris Garrison (Northwest Guilford, 44-7) won by decision over Tyler O`Neal (West Forsyth, 19-7) (Dec 7-3)
Luke Roberson (Jack Britt, 35-9) won by major decision over Collin Laing (Green Hope, 28-9) (MD 10-0)
Kyle Mccune (Davie County, 46-11) won by decision over Josh Gilliam (Mallard Creek, 41-11) (Dec 1-0)
Zion Cooke (Holly Springs, 36-7) won by fall over Luke Foster (Clayton, 36-10) (Fall 4:49)

4A 182 – Consolation Quarterfinals

Matthew Engel (Millbrook, 40-6) won by fall over Trevor Rocklein (Mooresville, 38-12) (Fall 2:40)
Connor Castagnero (Apex, 29-6) won by fall over Grant Kroeschell (Providence, 40-12) (Fall 3:43)
Nicholas Straight (Cary, 38-10) won by decision over Tyrese Byrd (Overhills, 24-5) (Dec 6-4)
Daniel Duffy (Myers Park, 16-1) won by decision over Ruther Oxce (Southwest Guilford, 32-10) (Dec 3-1)

4A 195 – Consolation Quarterfinals

Gabriel Pickett (Middle Creek, 46-4) won by fall over Cameron Blizard (Ragsdale) 43-14 (Fall 2:29)
Jack Malone (Wake Forest) 21-5 won by fall over Jesse Carter (Davie County) 48-8 (Fall 1:31)
Darrius Jackson (Cape Fear) 23-5 won by fall over Bobby James (Rolesville) 29-6 (Fall 1:29)
Deshawn Jones (Athens Drive) 35-10 won by decision over Christopher Thompson (Lumberton) 21-7 (Dec 6-4)

4A 220 – Consolation Quarterfinals

Jesus Olmedo (Davie County) 38-4 won by decision over Milton Mosley (Cape Fear, 21-7) (Dec 10-8)
Davin Vann (Cary, 23-7) won in sudden victory - 1 over Darrius Smith (Mallard Creek, 35-10) (SV-1 3-1)
Alex Willis (Laney, 33-7) won by forfeit over Luis Herrera (McDowell, 50-6) (For.)
Cade Smith (South View, 42-2) won by decision over Jacob Fields (Northwest Guilford, 37-7) (Dec 5-3)

4A 285 – Consolation Quarterfinals

John Oxce (Southwest Guilford, 31-10) won by fall over Tanner Kreitlow (Pinecrest, 29-16) (Fall 1:22)
Branden Nguyen (Porter Ridge, 37-8) won by decision over Tyree Westmoreland (Mooresville, 39-16) (Dec 2-1)
Houston Hayden (Richmond Senior, 41-8) won in overtime over Josh Jones (Cape Fear, 22-9) (OT 3-3)
JoVaughn Gwyn (Harding, 13-2) won by fall over Isaac Chapman (Alexander Central, 34-12) (Fall 1:37)

4A Team Scores through Consolation Quarterfinals

1. West Forsyth 49.0
2. Southeast Guilford 47.0
3. Cary 40.0
4. Ben L. Smith 37.0
5. Mooresville 36.5
6. Cape Fear 35.0
7. Southern Alamance 33.5
8. Davie County 31.0
8. Laney 31.0
10. Pinecrest 29.0
11. Southwest Guilford 27.5
12. Ragsdale 26.0
13. Lake Norman 25.0
14. Holly Springs 23.0
15. Lumberton 21.0
16. Riverside-Durham 18.0
17. Athens Drive 16.0
18. Broughton 15.0
18. Wake Forest 15.0
20. Hough 13.5
21. McDowell 13.0
22. South View 12.0
23. AL Brown 11.0
23. Hoke County 11.0
25. Alexander Central 10.0
25. Apex 10.0
25. Glenn 10.0
25. Middle Creek 10.0
29. Independence 9.0
29. Jack Britt 9.0
29. New Bern 9.0
32. South Central 8.5
33. Northwest Guilford 8.0
33. Pine Forest 8.0
33. Providence 8.0
33. Purnell Swett 8.0
37. Cardinal Gibbons 7.0
37. High Point Central 7.0
37. North Mecklenburg 7.0
37. Rolesville 7.0
41. Hopewell 6.5
42. Clayton 6.0
42. Harding 6.0
42. Leesville Road 6.0
42. Millbrook 6.0
46. Ashley 5.0
46. Butler 5.0
46. Mallard Creek 5.0
46. Myers Park 5.0
50. Heritage 4.0
50. Overhills 4.0
50. Page 4.0
50. Richmond Senior 4.0
54. Berry Academy 3.0
54. D.H. Conley 3.0
54. East Mecklenburg 3.0
54. Porter Ridge 3.0
54. Sanderson 3.0
54. South Caldwell 3.0
54. Z.B. Vance 3.0
61. Apex Friendship 2.0
62. Green Hope 1.0
63. Hoggard 0.0
63. J.H. Rose 0.0
63. Olympic 0.0
63. Panther Creek 0.0
63. Person 0.0
63. South Mecklenburg 0.0
63. Southeast Raleigh 0.0
63. T.C. Roberson 0.0
63. Wakefield 0.0
63. West Johnston 0.0
 

Tags: