2017 Individual Wrestling 1A Consolation First Round Results

2017 NCHSAA Individual Wrestling State Championship

Greensboro Coliseum - Greensboro, N.C.

1A Championship Semifinal Round Results (Agate)

1A 106 – Consolation First Round

Nathan Brock (Swain County, 26-13) won by fall over Cade Fields (Chatham Central, 25-13) (Fall 4:30)
Evan Wagoner (Alleghany, 36-15) won by fall over Barron Pilson (Mt. Airy, 35-10) (Fall 2:33)

1A 113 – Consolation First Round

Wesley Joyner (Queens Grant, 33-6) won by forfeit over Daniel Olvera (Mt. Airy, 30-9) (For.)
Coltin Marlowe (Mitchell, 29-3) won by decision over Tyjae Townsend (Elkin, 24-14) (Dec 3-1)

1A 120 – Consolation First Round

Arlus Orr (Robbinsville, 23-5) won by major decision over Luis Osorno (Mt. Airy, 34-16) (MD 12-2)
Joel Santa Lucia (South Davidson, 31-8) won by forfeit over Josh Poteat (Uwharrie Charter, 39-8) (For.)

1A 126 – Consolation First Round

Isaiah Bryant (Voyager Academy, 29-10) won by decision over Evan Dillard (Hiwassee Dam, 20-7) (Dec 7-0)
Reid Amodeo (Rosewood, 49-12) won by forfeit over John Varoutsos (Atkins, 23-10) (For.)

1A 132 – Consolation First Round

Joan Ramirez (Mt. Airy, 41-9) won by decision over Kollin Guffey (Robbinsville, 24-11) (Dec 4-1)
Brian Morrill (West Montgomery, 16-7) won by decision over Robert Furr (South Stanly, 24-10) (Dec 7-3)

1A 138 – Consolation First Round

Justin Russell (Bishop McGuinness, 24-12) won by major decision over Avery Pipkin (West Montgomery, 17-6) (MD 10-1)
Alexander Gonzalez (Neuse Charter, 44-16) won by fall over Jesse Queen (Cherokee, 29-12) (Fall 2:47)

1A 145 – Consolation First Round

Ryan Baker (Chatham Central, 31-13) won by decision over Ethan Chipman (Elkin, 29-13) (Dec 5-2)
Christopher Butera (Mt. Airy, 41-10) won by decision over Damie Griffin (South Stanly, 24-9) (Dec 11-4)

1A 152 – Consolation First Round

Anthony Davis (Pamlico, 40-6) won by major decision over Ryan Richardson (Mitchell, 34-13) (MD 8-0)
Branson Lambert (Uwharrie Charter, 37-9) won by decision over Seth Finney (Rosewood, 44-10) (Dec 4-2)

1A 160 – Consolation First Round

Cody Cantrell (Murphy, 19-9) won by decision over Alex Whitley (North Stanly, 21-3) (Dec 11-5)
Mikel Smith (Pamlico, 30-4) won by major decision over Landen Katz (East Carteret, 28-21) (MD 20-6)

1A 170 – Consolation First Round

Juan Anuario (Elkin, 29-6) won by major decision over John Bennett (Mt. Airy, 35-16) (MD 8-0)
Sean Kostiuk (Cherryville, 33-20) won by fall over Jacobi Deal (Voyager Academy, 20-18) (Fall 1:19)

1A 182 – Consolation First Round

Silas Holbrook (Starmount, 27-6) won by decision over Eric Olvera (Mt. Airy, 24-19) (Dec 7-2)
Isaiah Martin (Uwharrie Charter, 18-3) won by fall over Jacari Deal (Voyager Academy, 20-17) (Fall 2:41)

1A 195 – Consolation First Round

Fredy Romero (Robbinsville, 31-16) won by fall over Payton Coble (West Montgomery, 18-4) (Fall 3:58)
Matthew Mabe (East Montgomery, 22-9) won by fall over Cade Whitley (South Stanly, 28-13) (Fall 2:02)

1A 220 – Consolation First Round

John Duty (South Davidson, 22-18) won by decision over Nick Ackerman (Bishop McGuinness, 31-11) (Dec 6-3)
Michael Day (Pamlico, 32-8) won by fall over Jacob Efird (South Stanly, 19-7) (Fall 2:57)

1A 285 – Consolation First Round

Morgan East (East Surry, 25-5) won in tie breaker - 1 over Kyle Hancock (Heide Trask, 40-10) (TB-1 11-9)
Javon Armstrong (Pamlico, 19-13) won by fall over Shaimeaq Deloatch (Tarboro, 19-16) (Fall 2:59)
Tags: